Historie kouření
Rostlina tabáku je tu s námi již mnoho let. Kouření jejích usušených listů je však relativně mladou záležitostí. A do dnešního masového měřítka se rozvinulo teprve před pár desetiletími.
Historie tabakismu v datech:
6000 př.n.l. – Na americkém kontinentě vyrašila první rostlina tabáku.
2000 př.n.l. – Lidé začínají užívat listy tabáku ke kouření a žvýkání. Nikdo neví, jak a proč se to stalo. Prvními uživateli byli pravděpodobně příslušníci Mayské civilizace, která fungovala ve Střední Americe. Jejich zvyk se postupně rozšířil do celé Střední a větší části Jižní a Severní Ameriky.
1493 n.l. – Rodrigo de Jerez se stal prvním evropským kuřákem v dějinách. Jeden z druhů Kryštofa Kolumba si dal prvního „evropského šluka“ na Kubě a po návratu domů si neopatrně zapálil na veřejnosti. Španělská inkvizice ho za to uvrhla na tři roky do vězení.
1566-1625 – Král Jakub I. Stuart v Anglii roku 1604 vydal své slavné pojednání „Protest proti tabáku“. Tabákovou rostlinu popisuje jako „satanův vynález“ a zakazuje užívání tabáku v londýnských pivnicích. Král svůj nesmiřitelný postoj později změnil a počínající tabákový průmysl podpořil.
1575-1611 – Rozšíření tabáku v českých zemích podporuje panovník Rudolf II., milovník alchymie a všeho neobvyklého.
1596-1645 – Michal III. Fjodorovič Romanov prohlásil užívání tabáku za smrtelný hřích a zakázal držení tabákových listů za jakýmkoli účelem. Obvyklým trestem bylo řezání rtů nebo kruté bičování mnohdy s fatálním koncem.
1600 – Produkce tabáku je v Evropě již dobře etablovaná. Kouření se stává stále více populárním přes odsuzující stanovisko papeže Klementa VIII., který každému kuřákovi pohrozil exkomunikací.
1783 – Císař Josef II. zavedl státní tabákový monopol, který se přidružil ke stávajícímu monopolu solnímu.
1832 – Světlo světa spatřila první v papíru balená cigareta. Je rozšířený názor, že balit tabák do papíru začali egyptští vojáci bojující v turecko – egyptské válce.
1856 – Otevřena byla první továrna na cigarety. Bylo to v Anglii ve městě Walworth a továrna patřila Robertu Golagovi, veteránovi z Krymské války.
1858 – V britském lékařském časopise Lancet vyšly první články upozorňující na škodlivý vliv kouření na lidské zdraví.
1914 – V první světové válce dostávají vojáci pravidelné příděly cigaret. Kouření se stalo mezi vojáky v zákopech obrovsky populární.
1950 – V časopise British Medical Journal byl uveřejněn článek dokazující spojitost mezi kouřením a karcinomem plic.
1965 – V USA je zavedeno povinné varování na krabičkách cigaret.
V Británii je zakázána televizní reklama na cigarety.
1970 – V USA je zakázána televizní reklama na cigarety. Poslední byla natočena v roce 1971 na značku Virginia Slims.
1973 – První federální zákon omezující kouření v Americe. Všechny aerolinky musí povinně zavést nekuřácká oddělení.
1990 – V USA je kouření zakázáno v autobusech na mezistátních linkách a v letadlech na letech trvajících šest hodin nebo méně.
1992 – Na trh je uvedena první nikotinová náplast.
1993 – První stát v USA, Vermont, zakazuje kouření ve veřejných budovách.
1994 – Vedoucí management sedmi největších amerických tabákových společností přísahá před kongresem, že nikotin není návykový. Zároveň se spouští vlna žalob na tabákové společnosti, kterou spustila Diana Castano, vdova po kuřákovi zemřelém na karcinom. Kouření ve všech svých restauracích zakazuje společnost MacDonald.
1998 – Vedení amerických tabákových společností dosvědčuje před kongresem, že nikotin je návykový podle platných definic a že kouření může způsobovat rakovinu.
2003 – Město NewYork zakazuje kouření na veřejných místech. Británie zakazuje veškerou reklamu na tabákové výrobky.