Mýty o kouření
O kouření koluje množství mýtů, kterými si kuřáci často jen omlouvají a zlehčují svou závislost. Postavme se k nim čelem. Jsou to opravdu jen mýty.
Jsem těhotná kuřačka a přítelkyně mi říkají, že je pro miminko lepší,
když budu kouřit, než se stresovat, že si nemůžu zapálit.
Stresovaná matka samozřejmě není pro miminko ideální, ale rozhodně pořád méně nebezpečná, než vykouřená cigareta. Kouření v těhotenství prokazatelně způsobuje nižší porodní hmotnost dětí, vystavuje je vyššímu riziku vrozených vad a syndromu náhlého úmrtí. Pokud jste těhotná a nedokážete úplně přestat, snažte se alespoň množství vykouřených cigaret co nejvíce omezit.
Pasivní kouření škodí podstatně méně než aktivní.
Pobyt v zakouřeném prostředí, pasivní vdechování cigaretového kouře, má stejný vliv na zdraví jako kouření aktivní. Samozřejmě vdechnutá dávka je o něco menší, tudíž pasivní kuřák, který sedí celý večer v hospodě, jako by vykouřil o něco méně cigaret než jeho spolusedící kuřáci. Rizika pasivního kuřáctví jsou však úplně stejně nebezpečná jako u kuřáctví aktivního: cévní, plicní a nádorová onemocnění.
Lidé ve stresových povoláních cigaretu potřebují.
Schopnost zvládat stres je individuální, avšak cigareta tuto schopnost nikomu nezvýší. Kuřáctvím si pouze vypěstujeme návyk, kdy pro zachování naší původní schopnosti zvládat stres potřebujeme cigaretu. Představa drsného a odolného „kliďase“ s cigaretou je velmi iluzorní. Ve skutečnosti kuřáctví schopnost zvládnout stres snižuje a vykouřením cigarety se vrátí pouze krátkodobě na původní úroveň.
Kouření může mít i příznivé účinky na zdraví.
To je sice pravda, ale nepatrné příznivé účinky ani v nejmenším nevyrovnají obrovský vliv na zhoršení zdravotního stavu. Kouření mírně urychluje střevní peristaltitku, kuřáci tedy méně často trpí zácpou. Podle některých studií kuřáci trpí méně často Parkinsonovou chorobou a onemocněním zvaným ulcerózní kolitida. Nicméně k čemu je kuřákovi platné, že netrpí zácpou, když předčasně zemře na plicní karcinom?
Když kouřím v těhotenství, budu mít menší dítě a porod bude snažší.
To je omyl. Průběh porodu totiž závisí především na velikosti hlavičky, která je u novorozence největší a prochází většinou první. Velikost hlavičky kouřením ovlivněna není a porod nebude snažší. Kouření v těhotenství má pouze negativní dopady na dítě i matku.
Kouřením cigaret light chráním své zdraví.
Cigarety s označením „light“ sice deklarují nižší množství nikotinu a dehtů, rozhodně však nejsou zdravější. Za určitých okolností mohou jen o něco méně škodit, bohužel tyto okolnosti v běžném životě nenastávají. Protože závislý kuřák potřebuje do svého organismu dostat stejné množství nikotinu, ať už kouří cigaretu obyčejnou nebo light, bude z lightky vícekrát a častěji potahovat, aby nikotin získal. Tím se zvýší také koncentrace ostatních škodlivých látek. Mezi škodlivými a rakovinotvornými látkami v cigaretách navíc není pouze dehet, je jich tam mnohem více. Množství těchto látek se na krabičkách cigaret neuvádí a v některých případech jich mohou cigarety light obsahovat dokonce více.