Kouření a naše zdraví
Že kouření škodí zdraví, ví dnes už každý. Čísla hovoří jasně.
- V současnosti umírá na celém světě v důsledku kouření zhruba 4 milióny lidí ročně.
- Kouření způsobuje onemocnění srdce a cév, každoročně způsobuje zhruba čtvrtinu všech těchto onemocnění v České republice.
- Kouření způsobuje značné množství infarktů ve tsředním věku, tedy mezi 30. až 49. rokem. V tomto mladém věku je infarkt v populaci díky kouření zhruba 5x častější.
- Kouření je zodpovědné za vznik celé jedné třetiny nádorů z celkového množství všech nádorů, které se v České republice nově objeví. Kouření nejčastěji způsobuje rakovinu plic, ale také močového měchýře nebo rakovinu slinivky břišní.
- Tři čtvrtiny chronických plicních onemocnění způsobuje kouření. Tři čtvrtiny lidí s těmito nemocemi by zůstali zdraví, kdyby nekouřili.
Pasivní kouření u dětí
Kouření se nepodepisuje jen na zdraví kuřáků, ale ohrožuje také lidi, kteří musí vdechovat cigaretový kouř pasivně. Děti vyrůstající v zakouřeném prostředí trpí častějšími záněty horních i dolních cest dýchacích, záněty středního ucha, a také mají vyšší riziko vzniku leukemie. Rizika pasivního kuřáctví jsou úplně stejně nebezpečná jako u kuřáctví aktivního: cévní, plicní a nádorová onemocnění.
Onemocnění srdce a cév
V cigaretovém dýmu je obsažen oxid uhelnatý, který snižuje okysličení krve a tím také okysličení všech tkání v těle. Podporuje vznik aterosklerózy a tím zvyšuje krevní tlak a riziko infarktu nebo mozkové mrtvice. Nikotin se zase podílí na vzniku arytmií. Kouření je jednou z nejčastějších příčin vzniku ischemické choroby dolních končetin, kdy se uzavírají důležité cévy v nohách a ty nejsou dostatečně prokrveny. Člověk pak i po krátké chůzi pociťuje bolesti v nohou, stav se obvykle postupně zhoršuje a může skončit i amputací končetiny.
Rakovina
Cigaretový kouř je jako celek silně karcinogenní, obsahuje toiž více než 4000 chemikálií, z nichž mnohé vyvolávají zhoubné bujení. S každou vykouřenou cigaretou se zvyšuje riziko vzniku rakoviny, přestat se tedy vyplatí v každém věku. Naopak čím dříve začne mladý člověk kouřit, tím větší je riziko, že se u něj rozvine zhoubný nádor. Kromě již uvedených typů nádorů (rakovina plic, močového měchýře a slinivky břišní) způsobuje kouření také rakovinu rtu, jazyka, hrtanu, hltanu, jícnu, žaludku, střev a také leukémie.
Onemocnění dýchacích cest
Nejčastější plicní nemoci způsobené kouřením jsou kromě plicního karcinomu plicní emfyzém a chronická obstrukční plicní nemoc. Každý ví, že kuřáci trpí častěji záněty dýchacích cest. Ranní záchvaty kašle mohou končit i trvalou závislostí na kyslíku dodávaném z kyslíkové bomby.
Další zdravotní rizika
Díky kouření klesá u mužů plodnost a schopnost erekce. Kouření se podílí na vzniku žaludečních vředů, zvyšuje riziko rozvoje lupénky a roztroušené sklerózy. Kuřákům se zhoršuje sluch více než nekuřákům a kuřák – diabetik – je více ohrožen poškozením oční sítnice a ledvin.