Čech vyhrál Evropskou nekuřáckou cenu a s ní související dovolenou v hodnotě 360 000 Kč
Amsterdam (Nizozemsko) 30. září (PROTEXT/PRNewswire) - Miloš
Hlohovský, 67 let, z Ústí nad Labem porazil stovky evropských odvykajících kuřáků a stal se vítězem Evropské nekuřácké ceny 2008 v kategorii Vítěz nad tabákem. Pan Hlohovský obdržel 29. září na slavnostní ceremonii v Artis Congress Centre v Amsterdamu poukázku na dovolenou v hodnotě 360.000 Kč.
Pan Hlohovský porazil ve finále 10 jiných finalistů soutěže
pocházejících z dalších evropských zemí. Cenu převzal z rukou profesora Elsta Borsta, bývalého ministra zdravotnictví a sportu Nizozemí.
Pan Miloš kouřil 48 let, během této doby se snažil třikrát neúspěšně
skoncovat s touto závislostí. Během posledních deseti let vykouřil denně 20 až 25 cigaret. Zlom a to hlavní rozhodnutí přišlo v roce 2005. Pan Hlohovský dodává: "Málokdy jsem byl viděn bez cigarety v ruce. Den, kdy mi vše došlo, přišel znenadání. Vezl jsem svoji ženu z chaty do Ústí nad Labem a uvědomil jsem si, že mám cigaretu v puse ještě před zaparkováním auta. Taky jsem kouřil při cestě na trolejbus, na zastávce a ihned po výstupu z něj. Když jsem přišel domů a sedl si ke stolu, sahal jsem po další krabičce cigaret. V tu chvíli mi vše došlo a já učinil rozhodnutí skoncovat nadobro s cigaretami. Od té doby už nekouřím."
Miloš dodává: "Můj život je teď o mnoho lepší. Dýchám čerstvý vzduch a nepáchnu kouřem. Už po měsíci bez jediné cigarety jsem se mohl plně
nadechnout bez dráždivého kašle. Po mém rozhodnutí mi došlo, jak špatně mohlo vše dopadnout. Začal jsem posilovat, cvičit, moje fyzická kondice je zase, jak má být."
"Protože jsem to dokázal, snažím se přesvědčit několik mých přátel k
odvykání kouření nebo alespoň k jeho omezení. Už mám dokonce první úspěchy. Velká část mého rozhodnutí přestat byla kvůli mé ženě. Myslím si, že ta si cenu zaslouží víc než já," uzavírá Miloš.
Soutěž Evropská nekuřácká cena je organizována v zemích sdružených v organizaci European Network of Quitlines, která byla založena v roce 2000, aby maximalizovala spolupráci mezi zeměmi, kde je poskytována podpora kuřákům prostřednictvím telefonní linky pro odvykání kouření. V České republice byla organizátorem Česká koalice proti tabáku, která provozuje národní Linku pro odvykání kouření již čtvrtým rokem.
Kateřina Langrová, ředitelka České koalice proti tabáku, komentuje:
"Jsem velice ráda, že cenu získal Čech, pan Hlohovský. Jeho příběh může být velkou inspirací pro všechny kuřáky, kteří se ještě neodhodlali zanechat kouření. Ukazuje, že pro úspěšné odvykání je zásadní především vlastní rozhodnutí, ale i podpora okolí a odborníků. Farmakologická léčba pak může být také velkou pomocí." Zároveň dodává: "I v České republice se pomalu mění postoj společnosti ke kouření, ale politická a státní podpora aktivitám v prevenci kouření a podpoře odvykajících kuřáků je bohužel minimální."
Další cenou v kategorii Politik pro život bez tabáku byl oceněn bývalý
italský ministr zdravotnictví, profesor Girolamo Sirchia. Cena je uznáním
za zásluhy politika, který přispěl k protitabákové politice Evropy.
Profesor Sirchia prosadil zákaz kouření ve všech veřejných vnitřních
prostorech v Itálii, který byl představen v roce 2003. Významně se
zasloužil také v oblasti léčby nemocí v důsledku kouření jako je chronická
obstrukční plicní nemoc, chronická bronchitida nebo rakovina plic.
Ve třetí kategorii Evropské nekuřácké ceny - Zdravotník pro život bez
tabáku - byli vyhlášeni vítězové Libby Lomar a Rachel Lewis z Nottingham
City Council ve Velké Británii, kteří v Nottinghamu založili novou službu
pro odvykající kouření a organizovali kampaně podporující inovativní a
přátelský přístup.
V České republice kouří asi třetina dospělé populace, mezi 15 až
18 letými je to až 50 procent. Každý druhý kuřák umírá na následky kouření, a to v průměru o 15 let dříve, než kdyby nekouřil. Na následky kouření přijde o život v České republice ročně 18.000 lidí, což je 50 každý den. Při odvykání kouření se zvyšuje pravděpodobnost úspěšnosti s mírou rozhodnutí zanechat kouření. Úspěšnost zvyšuje také vyhledání informací a odborné pomoci (věrohodné internetové zdroje, Linka pro odvykání kouření, praktický lékař, specializované Centrum léčby závislosti na tabáku) a vhodná léčba.
Archiv starších novinek