Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Doktoři se bojí navrhnout psychicky labilním pacientům, aby přestali kouřit

Doktoři se bojí navrhnout psychicky labilním pacientům, aby přestali kouřit

Lidé s psychickým onemocněním, jako je například deprese nebo úzkostné stavy, jsou velmi často těžkými kuřáky. Jejich lékaři se jim však bojí navrhnout, aby začali s odvykáním. Mají strach, že by se kvůli tomu mohl jejich psychický stav ještě více zhoršit.

Je to mýtus, tvrdí odborníci

Podle odborníků na tabákovou závislost však lidé s psychickým onemocněním mohou začít odvykat stejně tak jako ostatní lidé a nemusí se při tom obávat o svou psychiku. Stejného názoru je i profesor Brian Hitsman, který na toto téma nedávno uveřejnil článek v odborném psychiatrickém časopise. Uvádí v něm, že psychiatričtí pacienti se rovněž potřebují léčit ze své závislosti na tabáku, a zároveň uveřejňuje návod pro psychiatry a psychology, jak mohou svým pacientům v odvykání účinně pomoci.

Profesor Hitsman se pozastavuje nad tím, že přestože závislosti na tabáku je v současnosti věnována tak velká pozornost, jako by se zapomínalo na ty, kteří ve skutečnosti vykouří většinu cigaret: kuřáky s narušenou psychikou. Jejich lékaři mají na zřeteli především duševní zdraví svých pacientů, na to fyzické však jako by rezignovali.

Psychicky labilní člověk sáhne po cigaretě častěji

Mezi lidmi s psychiatrickou diagnózou je 40 až 80 procent kuřáků ve srovnání s 20 procenty v obecné populaci. Psychicky nemocní průměrně vykouří také více cigaret za den, často až dvě krabičky. Z toho všeho plyne neobvykle častý výskyt nemocí spojených s kouřením a vysoká úmrtnost na ně.

Bez závislosti se žije lépe i psychicky nemocným

Psychiatři a psychologové se často domnívají, že pokud svým pacientům odeberou nikotin, na kterém jsou závislí, zhorší to jejich psychický stav. Výsledky vědeckých studií však svědčí spíše pro pravý opak. Profesor Hitsman prozkoumal třináct velkých studií, které mimo jiné sledovaly také psychiatrické příznaky v průběhu odvykání. Šest těchto studií nezaznamenalo žádný vliv odvykání na psychický stav pacientů, zatímco sedm z nich zaznamenalo naopak zlepšení jejich psychického stavu.

Kouření je mnohdy skrytě vnímáno jako jediný zdroj radosti pro lidi s psychickým onemocněním, o který by neměli být připraveni. Ve skutečnosti však neexistuje žádný důkaz, že nikotin může úspěšně fungovat jako samoléčba psychických onemocnění. Podle některých odborníků naopak při dlouhodobém užívání může nikotin zhoršovat příznaky deprese a podporovat psychickou labilitu.

(vek)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/163569.php


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování