Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Kouříte? Vítejte ve světě radioaktivity

Kouříte? Vítejte ve světě radioaktivity

Olovo 210 (210Pb) a polonium 210 (210Po) jsou jedovaté, radioaktivní těžké kovy, které se vyskytují v cigaretovém kouři. Hromadí se v jemné plicní tkáni a jsou významnými rizikovými faktory pro vznik rakoviny plic. Jsou příkladem dvou velmi toxických substancí ze stovky dalších, které cigaretový kouř obsahuje. Do tabáku se dostávají při výrobě a zpracování cigaret.

Při rozpadu uranu, který se v malém množství vyskytuje v přírodě, se do ovzduší dostává radon. Tento plyn se dále rozkládá na polonium 210 a olovo 210, které jsou vysoce radioaktivními prvky. Radium, které je také rozpadovým produktem uranu, se nachází v hnojivu, jež se často používá na tabákových plantážích.

Jak se olovo a plutonium dostanou do tabáku?

Z půdy se z radia uvolňuje radon, který se dále rozpadá na olovo a polonium. Jejich drobné molekuly se navážou na prachové částice ve vzduchu, které se přenáší na listy tabákových rostlin. A protože na povrchu tabákových lístků se nachází tisíce miniaturních chloupků, radioaktivní částice se zde mohou snadno uchytit a zadržet. Odtud už vede cesta pouze ke kuřákovým plícím.

Radioaktivní částice přímo do plic.

Olovo 210 a polonium 210 se nerozpouští ve vodě, proto se ani během čištění a zpracování tabáku nedaří tyto částice odstranit. Jak kuřák inhaluje svou cigaretu, dochází k navázání olova 210 a polonia 210 na částice dehtu a v tomto spojení se dostávají do části dýchacích cest, které se označují jako průdušinky (bronchioly). Studie ukázaly, že se olovo 210 a polonium 210 nejvíce hromadí právě v této oblasti kuřákových plic.

Cigaretový kouř je koktejlem více než 4 000 chemikálií, z toho 200 z nich je jedovatých a 40 karcinogenních (vedou ke vzniku rakoviny).

(nes)

Zdroj: http://quitsmoking.about.com/od/chemicalsinsmoke/p/radioactivemetals.htm


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba