Na rakovinu umírá stále méně lidí, kouření přestává být v módě
V Evropě zvolna ubývá kuřáků a stále více lidí se snaží přestat. Spolu s tím zaznamenaly statistiky další dobrou zprávu: počet úmrtí na rakovinu se v rámci Evropy snížil a důvodem je s největší pravděpodobností právě menší počet lidí, kteří si svým kuřáckým zlozvykem nenápadně zkracují život.
Hlavní podíl má rakovina plic
V první polovině tohoto desetiletí poklesla v Evropě úmrtnost na rakovinu o osm procent. Pokles je patrný napříč celou Evropou a skupina, která z těchto optimistických výsledků těží nejvíce, jsou lidé středního věku. Největší pokles úmrtnosti byl patrný právě u nádorů spojených s kouřením: nejvíce klesla úmrtnost na rakovinu plic, následovaná rakovinou žaludku, tlustého střeva a rakovinou prsu.
V Evropské unii dosáhl počet úmrtí na rakovinu svého vrcholu již v roce 1988 a od té doby setrvale klesá. Na tomto poklesu se podle odborníků od počátku nejvíce podílel právě snižující se počet případů rakoviny plic.
Důležitá je včasná diagnóza
Kromě poklesu počtu kuřáků se na lepších statistických výsledcích podílejí samozřejmě i lepší léčba a nové způsoby diagnostiky. Hlavním cílem stále zůstává objevit zhoubný nádor tak brzy, jak jen to jde, pokud možno ve stadiu, kdy ho lze ještě odstranit pomocí nenáročného chirurgického výkonu.
Kromě jednoznačně škodlivých cigaret, které způsobují především rakovinu plic, podezírají někteří vědci z karcinogenního účinku také hormonální substituční terapii. Užívání těchto přípravků po roce 2002 pokleslo a podle některých odborníků se díky tomu snížil také výskyt rakoviny prsu; s tímto závěrem však zdaleka ne všichni souhlasí.
V Česku a Maďarsku umírá nejvíce mužů z Evropy
Maďarsko, Česká republika a Polsko mají nejvyšší úmrtnost na rakovinu u mužů, zatímco Švédsko, Finsko a Švýcarsko nejnižší. Naopak nejvíce žen umírá na rakovinu v Dánsku, Maďarsku a Skotsku, nejméně pak ve Španělsku, Řecku a Portugalsku.
(vek)
Zdroj: http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601124&sid=afpnFV9Nk9lM
Archiv starších novinek