Obezita a pasivní kouření ubírá dětem kyslík
Děti narozené matkám obézním a těm, které jsou vystavené škodlivým účinkům pasivního kouření, mají podle vědců vyšší riziko zdravotních problémů než ostatní děti. Pro tento závěr svědčí například fakt, že v pupečníkové krvi dětí obézních a pasivnímu kouření vystavených matek je vyšší podíl červených krvinek obsahujících jádro. Zvýšený podíl jaderných, a tedy nezralých červených krvinek, pak svědčí pro to, že dítě v děloze trpí chronickým nedostatkem kyslíku.
Zhubněte ještě před otěhotněním
V současné době je obezita u žen, dětí a mladých lidí stále častější a to je také důvod častějšího výskytu některých dalších zdravotních problémů a onemocnění, pro které obezita představuje rizikový faktor. Obezita matky v době početí má například negativní vliv na metabolismus matky, tvorbu placenty a růst plodu. U dětí obézních matek jsou také častější vrozené vývojové vady, především defekty nervové trubice. Obezita pak není nebezpečná jen pro nenarozené dítě, ale může poškozovat i zdraví samotné matky, protože ženy s nadváhou jsou více ohrožovány takzvanou preeklampsií, závažným stavem v těhotenství, který může ženu ohrozit i na životě.
Přestože obezita ženy má řadu negativních účinků na průběh těhotenství a na zdraví dítěte, drastické redukční diety se v průběhu těhotenství nedoporučují. Při redukci tukové tkáně totiž může docházet k uvolňování řady toxických látek, které se tam v průběhu času nahromadily a které mohou vývoj plodu rovněž nepříznivě ovlivnit. Ideální je, pokud se ženě podaří upravit váhu ještě v době před otěhotněním.
Pasivní kouření dítě také poškozuje, ubírá mu kyslík
Kromě číslic na osobní váze by těhotné ženy měly věnovat pozornost také čistotě ovzduší, které po celý den dýchají. I když žena sama nekouří, inhalace dýmu v zakouřeném prostředí má za následek nižší obsah kyslíku v její krvi a také zúžení průsvitu jejích cév. Obojí dohromady pak způsobí, že se k jejímu plodu dostává méně krve s menším obsahem kyslíku a dítě trpí jeho chronickým nedostatkem. Podle vědeckých studií dokonce i děti, které se narodí zdánlivě zcela zdravé, mohly mít v děloze zhoršené zásobování kyslíkem, což se může v jejich pozdějším životě projevit například větší náchylností k některým chorobám.
(vek)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com
Archiv starších novinek