Oslavte Světový den bez tabáku tím, že přestanete kouřit
V pondělí 31. května nás čeká další Světový den bez tabáku, který Světová zdravotnická organizace vyhlašuje již od roku 1988. Slibuje si od něj především zvýšení povědomí o negativních dopadech užívání tabáku a vyburcování veřejnosti proti kouření.
Světový den bez tabáku má každý rok jiné motto. Tím letošním je "Gender and Tobacco" a klade důraz na marketingové taktiky zaměřené na ženy. Světová zdravotnická organizace tento den využije k tomu, aby zviditelnila škodlivé vlivy tabákového marketingu a kouření na ženy a dívky.
Nebyl to Kolumbus, ale Nicot
Traduje se, že tabák se v Evropě rozšířil díky Kryštofu Kolumbovi. Jeho námořníci ho sice úspěšně vyzkoušeli, ale jak se zdá, hlavní podíl na rozšíření tabáku v Evropě má Jean Nicot, který pod dojmem, že tabák je léčivá rostlina ovlivňující řadu nemocí, s dovozem tabáku do Evropy začal. Dnes už je jasné, že opak byl pravdou. Tabák nejen neléčí, ale řadu vážných chorob dokonce způsobuje.
Kuřáci jsou ohrožený druh
Tabáková epidemie si v důsledku aktivního či pasivního kouření ročně vyžádá na celém světě 5,4 miliónu mrtvých. V České republice je kouření příčnou pětiny všech úmrtí. Ročně podle statistik v Česku zemře na následky kouření a nemocí spjatých s tímto zlozvykem asi 23 000 lidí.
Příčinou úmrtí kuřáků bývají především infarkty, nádorová a chronická plicní onemocnění, ale i další nemoci, včetně horšího stavu imunitního systému. Kuřáci ovšem svojí vášní zkracují život i nekuřákům. Jak říká paní doktorka Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření: „Také pasivní kouření zabíjí, u nás řádově stovky osob ročně. Netýká se to jen lidí. I kočka nebo pes žijící v domácnosti kuřáka má kratší život než zvíře žijící v nekuřáckém prostředí.“
Chtěl bych přestat, ale nejde to
Řada kuřáků by ráda s kouřením přestala. Potíž je ale v tom, že si na nikotin, obsažený v tabákovém kouři, vypěstovali závislost. Pokud si cigaretu odepřou, chybí jim. Nemohou se zbavit touhy po cigaretě, nervozity, deprese a špatné nálady z toho, že ji nemají. Tento stav provází neschopnost se soustředit a odpočívat, podrážděnost, zvýšená chuť k jídlu a další nepříjemné tělesné příznaky. Výsledkem bývá obvykle opakovaný návrat k cigaretě.
Medicína je připravena pomáhat
Odborníci jsou připraveni těm, kteří to s odvykáním kouření myslí vážně, pomoci. Poradit může kterýkoliv lékař, odborná pomoc se však soustřeďuje do specializovaných poraden a center pro odvykání na tabáku. Svou malou troškou do mlýna se snaží přispět i naše stránky stop-koureni.cz.
(sin)
Zdroj: ČTK
Archiv starších novinek