Osteoporóza: další důvod, proč nekouřit
Informace o tom, že kouření zvyšuje pravděpodobnost vzniku a rozvoje řídnutí kostí, se objevila před více než dvaceti lety. Od té doby se vášnivě diskutuje o skutečném vlivu kouření na kostní hmotu. Postupně se tak dochází k jednotlivým vědecky ověřeným závěrům a odhalují se přesné mechanismy, jakými kouření působí.
Řídké kosti kvůli cigaretám
Současné studie prokazují přímý vztah mezi kouřením a sníženou kostní hustotou. Určit, do jaké míry se samotné kouření podílí na úbytku kostní hmoty, však není jednoduché. Statisticky totiž kuřáci současně konzumují větší množství alkoholu, méně se pohybují a mají nezdravější stravu. Všechny výše jmenované aspekty také zvyšují šanci na vznik osteoporózy. Proto nemůžeme veškerou vinu házet na kouření.
Kouření snižuje množství estrogenu v krvi
Z většiny výzkumů vyplývá, že kouření v jakémkoliv věku zvyšuje riziko zlomenin. Období zhruba do třiceti let života je důležité pro správné vybudování kostí a kouření může tento proces negativně ovlivnit. Zápornou roli hraje kouření i po třicítce, a to zejména tím, že snižuje množství estrogenu v krvi. Právě tento hormon se u žen podílí na budování kosti nejvýznamněji.
Rozhodnete-li se i přesto kouřit, přečtěte si, co vás může čekat:
- Čím déle kouříte, tím je vyšší pravděpodobnost zlomenin ve starším věku.
- Hojení zlomenin u kuřáků trvá déle a častěji se u nich vyskytují komplikace.
- Tzv. pasivní kuřáctví v dětství a mladší dospělosti narušuje vývoj kostní hmoty.
- U kuřaček je snížená hladina estrogenu a menopauza se ve srovnání s nekuřačkami objevuje dříve. Oba jevy vedou ke ztrátě kostní hmoty.
Kouření škodí kostem hned několika způsoby
Cigaretový kouř obsahuje velký počet volných radikálů. Jedná se o částice, které napadají molekuly v lidském těle a poškozují tak jejich strukturu i funkci. Tímto způsobem nakonec dojde k narušení správného chodu buněk. Toxické látky ovlivňují i hladiny některých hormonů. Zvyšují koncentraci kortizolu, který tak více odbourává kostní hmotu. Naopak dochází ke snížení množství estrogenu v krvi, jak je uvedeno výše.
Kouření ničí také cévy. Horší průtok krve do kosti vede k nižšímu zásobení kyslíkem a živinami. Kosti tak slábnou a jsou náchylnější ke vzniku zlomenin, které se pak i pomaleji hojí.
Kouříte? Nezoufejte!
Kouření je známé především jako rizikový faktor plicních onemocnění nebo nemocí srdce a tepen. Během posledních desetiletí se ale vynořují na povrch další škodlivé účinky kouření včetně zvýšeného rizika vzniku a rozvoje osteoporózy. Potěšující zprávou ale může být informace, že zanecháním kouření se riziko opět snižuje. Ptáte se, za jak dlouho se nebezpečí vzniku osteoporózy vyrovná nekuřákům? Samozřejmě záleží na tom, jak dlouho a jak moc jste kouřili. Nicméně riziko klesá od první chvíle po poslední vykouřené cigaretě.
(blš)
Zdroj: www.osteoporoza.cz
Archiv starších novinek