Šance pro kuřáky: nové centrum
F17. To je nedávno zavedená oficiální lékařská diagnóza pro závislost na tabáku, tedy kouření. Podle lékařů cigareta už dávno není zlozvyk, ale onemocnění, na které každý rok ve světě zemře přes 4 miliony lidí.
"Nikotin je mnohem návykovější než heroin," varoval primář hrudní chirurgie Ivan Staněk při slavnostním otevření nové protikuřácké ambulance v ústecké Masarykově nemocnici. Zájemci, kteří se své závislosti chtějí zbavit, ji najdou v hlavním atriu nemocnice.
Na následky kouření zemře více lidí než na onemocnění srdce, cév, nádory a autonehody. "U žen je o 74 procent vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu než u nekuřaček, zvyšuje se riziko infarktu u lidí již ve středním věku, nádoru hrtanu, žaludku i neplodnost. 87 procent kuřáků umírá na rakovinu plic," řekla lékařka Karolína Holíková.
Nejvíce kuřáků v zemi
Nikotin je nejen návykový, ale je to i jed. Přesto škodí méně než další látky v cigaretě, kterých je přes 4 tisíce a 11 z nich je prokazatelně karcinogenních. Na severu je podle statistik nejen nejvíce kuřáků v zemi, výskyt rakoviny patří také k nejvyšším.
Podle průzkumů 70 procent kuřáků chce se svým nebezpečným návykem skončit. Jenže kdo to někdy zkoušel, ví, že to není jednoduché. Bez jakékoli pomoci přestanou kouřit jen tři kuřáci ze sta. Odvykání pomocí akupunktury či elektroléčby má úspěšnost pět procent, náhradní cigarety 12 procent.
Centra pro odvykání kouření jsou úspěšná z padesáti procent. V Ústeckém kraji bylo zatím jediné - v Litoměřicích. Od včerejška mají lidé nové také v Ústí.
Lékaři zde pomohou nejen s fyzickými abstinenčními potížemi, ale i psychickými, nespavostí, horším soustředěním, depresemi či zvýšenou chutí k jídlu. „Jinde je léčba hlavně o přesvědčování, nám pomáhají nejnovější metody a léky,“ tvrdí Staněk.
Ambulanci zatím využívali pacienti nemocnice, které čekala operace. „Pokud není operace akutní, je výhodné, když pacient před operací dlouho nekouří. Snižuje to riziko pooperačních komplikací. Kouření nepostihuje jen plíce, ale má vliv na onemocnění cév, srdce a dalších orgánů,“ přiblížil Staněk. Moderní je nekouřit, na severu Čech to ale neplatí. Podle průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v kraji 40,9 procenta kuřáků, což je nejvíce ze všech regionů.
Alarmující je, že s cigaretami začínají děti již ve 12 až 13 letech. Mnohé z nich už od dětství žijí v zakouřeném prostředí. Podle lékařů je pasivní kouření ještě horší než kouření cigarety. "Kuřák část škodlivin eliminuje filtrem, ale jejich obsah v dýmu je vyšší než v cigaretě," přiblížila lékařka Irena Wünschová.
Lidé si ničí zdraví i nyní v době krize, kdy mají méně peněz. "Kuřák, i když má hlad, tak si z posledních peněz raději koupí cigarety," přiblížila sílu návyku Holíková.
Podle lékařů by si kuřáci po čtyřicítce měli každý rok nechat udělat preventivní rentgen plic. Riziko rakoviny je v tom, že většinou nebolí, lidé nemají žádné příznaky, takže se o ní dlouho neví. Proto by rizikové skupiny lidí měly být vyšetřovány.
V centru se lidé léčí pomocí nového léku Champix. Ten se v mozku místo nikotinu naváže na stejné receptory vyvolávající pocit blaha, podobně jako cigareta.
Výsledky jsou podle Holíkové překvapivé, závislosti se prý zbaví 70 až 80 procent kuřáků.
Dvanáctiměsíční léčba
Léčba trvá minimálně 12 měsíců, za dvanáctitýdenní cyklus zaplatíte 5 789 korun. To sice není málo, pokud však kouříte krabičku cigaret denně, jejíž cena je 60 korun, tři měsíce vás stojí 5 400 korun.
Nutné je se předem objednat na čísle 477 112 559 nebo mailem na adrese irena.wunschova@mnul.cz. Počítejte ale s tím, že před lékaři počet vykouřených cigaret neutajíte.
Mají zde přístroj, který v dechu zjistí množství oxidu uhelnatého a vypočítá, kolik jste toho v předchozích 24 hodinách vykouřili. Stačí na pár vteřin zadržet dech a pak dlouze dýchnout.
Zdroj: Andrea Angermannová, MF DNES
Archiv starších novinek