Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Toužíte po dítěti? Přestaňte kouřit!

Toužíte po dítěti? Přestaňte kouřit!

Zdravotní rizika kouření cigaret jsou velmi dobře známa v souvislosti s nemocemi srdce, plic nebo krevních buněk. Značně škodlivý vliv mají však cigarety i na lidskou plodnost. Nepříznivě ovlivňují schopnost otěhotnět a donosit plod do řádného termínu porodu.

Vliv kouření cigaret na plodnost ženy

Prakticky všechny vědecké studie podporují názory o nepříznivosti kouření na plodnost. U kuřaček se s poruchami plodnosti setkáme daleko častěji. Navíc doba, po kterou se snaží otěhotnět, je výrazně delší. Jasně škodlivý účinek představuje pro ženy aktivní kouření. Varující informací je ovšem vliv kouření pasivního. Výzkum totiž ukázal, že riziko při pasivním kouření je jen o něco málo menší. Poškozeny jsou u ženy především vaječníky.

Kouření způsobuje ztrátu funkčních vajíček a urychluje nástup menopauzy o několik let. Složky cigaretového kouře vedou k tomu, že se ve vaječníku nevytváří dostatečné množství ženského hormonu estrogenu a vajíčka jsou víc náchylná ke genetickým změnám. Kouření je spjato s větším rizikem spontánních potratů a mimoděložního těhotenství. Ženám kuřačkám se rodí děti s nízkou porodní váhou a často bývají nedonošené. Výskyt syndromu náhlé smrti novorozenců (SIDS – sudden infant death syndrome) je rovněž vyšší v rodině, kde některý z partnerů kouří.

Kvalita plodnosti u muže

Muži kuřáci mají menší počet spermií, navíc většina spermií je nekvalitní, co se týče jejich pohyblivosti, tvaru i funkce. Kouření muže je obrovským rizikovým faktorem, a to především pro partnerku, která je vystavena účinkům kouření pasivního.

Kouření ovlivňuje úspěšnost umělého oplodnění

Dlouhodobé kuřáctví poškozuje pohlavní orgány nevratně. Výzkumy ale ukázaly, že skoncování s kouřením zvyšuje úspěšnost při provedení umělého oplodnění. Abstinence obou partnerů má tak výrazně pozitivní vliv na pravděpodobnost otěhotnění.

(nes)


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci