Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

V Americe se z kuřáků stávají vyvrhelové společnosti

V Americe se z kuřáků stávají vyvrhelové společnosti

Američané stále více odmítají kuřáky. Zatím není jasné, jakým způsobem politické a sociální faktory a normy způsobují, že se kouření stává pro tamní společnost nepřijatelné, ale výsledky hovoří jasně. Kuřáci jsou prostě „out“.

Nový výzkum navrhuje hypotézu, že označení kuřáků nálepkou „nepřijatelní“ je dosud nerozpoznanou silou v tabákové epidemii. To by mohlo být oním mechanismem způsobujícím odmítání kuřáků. A také důvodem, proč je důležité zkoumat zdroje kuřáctví – relativní stigmatizaci – u stávajících i bývalých kuřáků.

Uvedená studie se zaměřila na stigma (označení) v souvislosti s tabákovou epidemií a zkoušela zjistit role různých vlivů – strachu, kontrol ze strany policie a vliv síly sociálních norem ve vytváření negativního označení kuřáků ve společnosti.

Testovaly se hypotézy ohledně označení kuřáků na vzorku 816 bývalých nebo stávajících kuřáků ve městě New York City. Výsledky ukazují, že v individuálním chování vzhledem ke kouření má nemalý vliv také strach z negativních zdravotních následků kouření.

Vzdělaní lidé si rizika uvědomují více

Některé formy diskriminace „páchané“ na kuřácích a proti bývalým kuřákům (politické zásahy proti kuřákům) mohou také souviset se stigmatizací kuřáků. Respondenti (kuřáci nebo bývalí kuřáci) s vyšším vzděláním si všímají této stigmatizace více než kuřáci se vzděláním nižším. Také černoši (Afroameričané) a Latinoameričané vnímají toto kuřácké stigma mírněji než respondenti s bílou pletí. Ke stigmatizaci kuřáků také výrazně přispívají sociální normy, zvláště rodinné a kamarádské prostředí vyjadřující často nesouhlas s kouřením.

Tyto nálezy a závěry spějí k důležitému bodu zjištění, že stigmatizace kuřáků hraje velmi silnou roli v epidemii kuřáctví. Označení kuřáků resp. jejich zlozvyku jako nepřijatelného pro společnost v americkém prostředí zvyšuje roli kuřáckého stigmatu, a tím nastoluje ve společnosti atmosféru jejich společenské odlišnosti. Pokud se jedná o odlišnost vnímanou záporně, je nasnadě očekávání stále většího a většího tlaku na kuřáky ve prospěch lidí bez cigarety.

(jnl)

Zdroj: Social Science and Medicine 2008 May 15.


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy imunity