V ČR přibývá kuřáků mezi mladými, stát prý lidi dost nechrání
Stát podle profesora Tomáše Zimy nechrání dost občany před vlivy tabákového kouře. V ČR je 29 procent kuřáků, přibývá jich mezi mladými. V 15 letech kouří 28 procent dívek a 22 procent chlapců.
Politici přitom váhají se zákazem kouření v restauracích, argumentují poklesem tržeb a krachem těchto zařízení. Hlavní ale je, že nechtějí přijít o sponzory, řekl dnes novinářům děkan první lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Zastavení vlivu tabákového průmyslu je tématem čtvrtečního Světového dne bez tabáku, uvedla ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová. Podle ní tabákový průmysl nadhodnocuje svůj hospodářský význam a opomíjí sociální i zdravotní náklady kouření.
„Tabák zabíjí, ale tabákový průmysl vyvinul triky k manipulaci veřejného mínění. Investuje do programů pro mládež či ochrany přírody, aby odpoutal pozornost od smrtících výrobků a získal pozlátko společenské slušnosti,“ řekla. Kritici zákazu kouření argumentují osobní svobodou kuřáků.
Česko počátkem května ratifikovalo Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku po osmi letech odkladů, kdy podpis připojil prezident. Zákonodárci schválili tento dokument s výhradou, že stát nebude diskriminovat tabákový průmysl.
„Vzhledem k tomu, že jejich výrobky jsou smrtící, neměly by být tabákovému průmyslu udíleny jakékoli pobídky zřídit nebo provozovat své podniky,“ připomněla Šteflová vyjádření WHO k letošnímu dni.
Kouření je podle docentky Evy Králíkové z Centra pro závislé na tabáku 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice nemoc, nikoli zlozvyk. V zemích, kde zakázali kouření v restauracích, ubylo podle Králíkové až o 45 procent infarktů, průměrný pokles je 17 procent. Pro Česko by to znamenalo ročně až o 5000 úmrtí méně na infarkt, řekla.
U části kuřáků souvisí jejich závislost na tabáku s geny, ani oni by podle Králíkové ale neměli vzdát snahu přestat kouřit. Na rozdíl od těch, kteří tento gen nemají a stačí jim jednorázová léčba, kuřáci s tímto genem potřebují léčbu dlouhodobou. Poskytuje ji 38 center pro závislé na tabáku.
„Nemáme léky, které by někoho kleply přes ruku, když si chce zapálit,“ podotkla lékařka. Hlavní podle ní je rozhodnutí přestat kouřit. Léky a psychoterapie úspěšnost zvýší. Bez léků nekouří po roce sedm procent lidí, s další léčbou 46 procent, řekla Králíková ke sledování 2000 pacientů centra. Kdo to má do centra daleko, nebo se stydí či bojí o léčbu požádat, může se zapojit do projektu www.exsmokers.eu. Rady dostane po internetu.
Zdroj: zdn.cz
Archiv starších novinek