Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Vakcína k léčbě závislosti na nikotinu stále v nedohlednu?

Vakcína k léčbě závislosti na nikotinu stále v nedohlednu?

Zatímco o „očkování proti kouření“, které by mělo léčit kuřáky z jejich závislosti, se na veřejnosti již delší dobu mluví jako o hudbě budoucnosti, pod taktovkou farmaceutických firem již proběhly první klinické studie.

Švýcaři: první neúspěch

Ke konci roku 2009 skončila druhá fáze klinického testování vakcíny proti nikotinu nazývané „NIC002“, která v průběhu několikaměsíčního testování bohužel neprokázala, že dokáže úspěšnost při odvykání zvýšit významněji než placebo. Výsledek je zklamáním nejen pro kuřáky, kteří se neúspěšně pokoušejí odvykat, ale také pro švýcarskou biotechnologickou firmu Cytos, která vakcínu vyvinula. Cena jejích akcií zamířila okamžitě směrem dolů.

Jak (ne)funguje vakcína?

Jakmile kuřák vdechne cigaretový dým, nikotin je vstřebáván přímo do krve a mimo jiné zamíří také do mozku. Tam stimuluje nervové buňky a vzbuzuje pocit radosti, který se při opakovaném podání mění v závislost. Vakcína NIC002 byla vytvořena tak, aby v těle vyvolala produkci antinikotinových protilátek. Ty se mají vázat na molekulu nikotinu a tak mu zabránit, aby přešel z krve do mozku. To v konečném důsledku znamená, že kouření už kuřákovi nepřináší žádný požitek.

Hlavním problémem vakcíny NIC002 byla podle zástupců biotechnologických a farmaceutických firem nedostatečná stimulace tvorby protilátek. Vakcína tak nedokázala zabránit dostatečnému počtu nikotinových molekul v překročení přirozené bariéry mezi krví a mozkem.

Hudba budoucnosti

Přes nedostatečně povzbudivý začátek se tvůrci vakcíny ani účastníci z farmaceutického průmyslu nehodlají vzdát a tvrdí, že existuje prostor k vylepšení vakcíny. Protože celý koncept je v principu správný a účinný, stačí prý pouze přijít na způsob, jak udělat vakcínu tak, aby provokovala imunitní systém k vyšší tvorbě protilátek. Protože práce na výzkumu vakcíny pro kuřáky stále pokračují, možná se očkování proti kouření nakonec přece jen dočkáme. Zatím se však pořád jedná spíše o hudbu vzdálené budoucnosti.

(vek)

Zdroj: http://www.dailyfinance.com/story/investing/smoking-vaccine-fails-in-clinical-trial/19200496/


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci