Vědci v IKEM zkoumají, jak gen závislosti ovlivňuje české kuřáky
Vědci v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zkoumají, jak takzvaný gen závislosti ovlivňuje české kuřáky. Tento gen se podílí na metabolickém zpracování nikotinu. V těle se vyskytuje v několika variantách.
To je příčinou toho, že někteří lidé přestávají s kouřením snadno, zatímco pro jiné je to téměř nemožné, uvedli lékaři na dnešní tiskové konferenci při příležitosti Světového dne proti tabáku. První zahraniční výzkumy ukazují, že problém s odvykáním kouření, který má genetické příčiny, má čtvrtina testovaných pacientů.
V Česku si už svoji DNA dalo prozkoumat přes 400 kuřáků, aby zjistilo, zda má jejich závislost na tabáku genetické příčiny. „Nechat se v rámci výzkumu otestovat může zatím každý kuřák. Stačí si nechat odebrat krev nebo provést stěr ústní sliznice na rozbor DNA,“ uvedl genetik IKEM Jaroslav Hubáček.
Kuřáci s hyperaktivní formou tohoto genu totiž rozkládají nikotin velmi rychle, proto vykouří více cigaret. Hrozí jim tak i vyšší riziko onemocnění rakovinou plic a srdečními chorobami, uvedla přednostka preventivní kardiologie z IKEM Věra Adámková.
Závislost ale ovlivňují i další geny, například gen ovlivňující hladinu dopaminu v mozku, chemické látky vyvolávající dobrou náladu.
Každý rok umírá ve světě na následky kouření tabáku pět až šest milionů lidí. Kouřit začínají už děti ve škole. Mezi 16. a 19. rokem podle IKEM kouří 24 procent dívek a 27 procent chlapců. Mnoho žen kouří i během těhotenství. Těhotných žen mezi 15. a 19. rokem věku kouří 16,6 procenta a mezi 20. a 24. rokem věku dokonce 18,6 procenta, přestože vědí, že kouření nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu.
Vedoucí české kanceláře WHO Alena Šteflová uvedla, že se ČR konečně připojila k Rámcové úmluvě o kontrole tabáku, kterou již podepsalo 175 zemí. Prezident Václav Klaus k ní připojil svůj podpis letos 2. května, dodala.
Zdroj: www.zdn.cz
Archiv starších novinek