Zákaz, nebo domluva aneb Co zabrání dětem kouřit?
Není divu, že mnoho dospělých má před očima rudé mžitky, když poprvé uvidí své dítko s cigaretou v ruce. Ale tak jako ani jiným nástrahám okolního světa ani kouření se děti nevyhnou jen díky zbožnému přání svých rodičů. I v případě této závislosti platí, že nejlepší obrana je útok: nečekejte až na chvíli, kdy z kapsy kabátu vašeho potomka vyndáte krabičku cigaret.
Kouření a předškolní děti – přemýšlet v tomto věku o kouření se může zdát předčasné, ale děti si své postoje a názory na kouření začínají utvářet právě v tomto raném věku. Čím méně se budou v každodenním životě potkávat s kouřením, tím méně jim bude později připadat normální. Lidé pečující o dítě (ve školce, domácí hlídání) by měli být pokud možno nekuřáci a případní kuřáci by se měli snažit kouřit před dětmi co nejméně.
Kouření a děti sedmi- až třináctileté – ve věku deseti nebo jedenácti let začínají děti častěji experimentovat s kouřením. Zvláště tehdy, pokud někdo z jejich starších kamarádů nebo spolužáků kouří. Promluvte o tom se svými dětmi bez zbytečného moralizování – zajímejte se, co podle nich kouření jejich kamarádům přináší a zda má podle nich nějaké nevýhody. Návykovost a zdravotní důsledky kouření jsou pro děti v tomto věku příliš abstraktní – upozorněte je spíše na horší výsledky při sportu, finanční výdaje nebo nepříjemný zápach.
Kouření a dospívající nad 14 let – v tomto věku už rodičovské domluvy příliš nezmohou, mladí lidé mají své vlastní názory. Pokud vaše dítě s kouřením experimentuje, nebojte se stanovit jasná pravidla – například kouření doma je nepřípustné. Přestože už se vám nepodaří vnutit svým dětem vlastní názory, znamenají pro ně ve skutečnosti víc, než dávají najevo. Nebojte se říkat jasně a nahlas (bez přehnaných emocí), že s jejich kouřením nesouhlasíte a proč.
(vek)
Zdroj: www.hc-sc.gc.ca
Archiv starších novinek