Dobrý den paní doktorko,
tvrdí se, že kuřáci výjdou společnost na nákladech za léčbu hodně draze, což neodpovídá mému výpočtu.
Z jedné krabičky odevzdáme státu zhruba 50 Kč. Pokud bych tedy kouřil kolem 40 let, jednu krabičku denně, tak odvedu na spotřební dani a DPH státu 730.000. Kuřáci se podle průzkumů dožívají o deset let méně, což je při důchodu 10.000 Kč za měsíc 1.200.000 Kč, celem tedy 1.930.000 Kč. Zcela jistě všichni kuřáci nedostanou rakovinu, kde se léčba pohybuje v řádu milionů. Kladu si tedy otázku, jestli pro náš stát nejsou vlastně kuřáci potřební. Co si o tom myslíte?
Opravdu nejsou. Z čistě ekonomického pohledu je ideální den Vaší smrti ten, kdy z plného zdraví (!!!) odcházíte do důchodu. Někteří kuřáci nejsou na látky tabákového kouře citliví, tedy jim kouření život nezkrátí, ale těch 18 000 předčasných úmrtí v důsledku kouření ročně znamená pro každého průměrnou ztrátu 15 let života, z nich 3/4 ztrácejí 22 let. Jinými slovy, kouření Vás buď nezabije nebo zabije poměrně brzo, tedy neodpracujete to, co nekuřák. Navíc před datem smrti býváme nemocní, práce neschopní, invalidní atd. Ještě jinak řečeno, nekuřák si na svoji léčbu stačí vydělat, kuřák nikoli.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat a zároveň poradit.. Měla jsem těžké období od dubna ve škole tak mi jedna moje kámoška poradila že si mám zapalit a že se mi uleví tak jsem si řekla zkusím to za to nic nedám stejně když nebudu chtít kouřit tak nebudu to jsem si taky po první cigaretě myslela jenže pak asi o 3 týdny později jsem měla už druhou cigaretu ze stejného důvodu a pak jsem si řekla DOST !! nebudu si přece takhle ničit zdraví a kouřit už prostě nebudu ale jelikož v naší rodině kouří otec tak mi dělá nesmírné chutě ale jelikož neví že jsem to taky zkoušela a dala bych si s ním tak to vždy musím nějak zvládnout... ale nevím čím to je ale v poslední době mám chuť na cigaretu skoro pořád ale kouřit nemůžu a moc ani nechci protože v posledním týdnu cítím takový jakoby tlak při dýchání a nemůžu se úplně nadechnout tak nevím čím to může být :( Myslíte že to může být po těch 2 cigaretách před 3 měsíci ? a jaké mám riziko že budu mít rakovinu ? a za jak dlouho se mi z plic asi ,,vyplaví,, všechny znečištěné látky které se mi tam díky kouření dostali a plíce se znovu obnoví ? děkuji za odpovědi přeji hezký den
Bohužel dát si kvůli stresu cigaretu nebyla moc dobrá rada, ačkoli chvlikově může působit příjemně, je zcela jasné, že zvyšuje a zhoršuje stres, po cigaretě se vyplaví stresové hormony. Po rodičích jste mohla zdědit snadnější spadnutí do nikotinové závislosti, závislost se může objevit teoreticky i po jedné cigaretě. Z plic už kouř jistě dávno zmizel, ale právě závislost a představa kouření mohou způsobovat dušnost. Ale příčina dušnosti by se měla ukázat po vyšetření u lékaře, ktereé Vám rozhodně doporučuji.
Dobrý večer,
chtěa jsem se zeptat, pokud člověk přestane kouřit ze dne na den (20cigaret/denně, 20let), tak jestli spíš neurachlí třeba rakovinu, nebo něco jiného-díky takové ráně na organizmus najednou,než kdyby se přestalo pozvolněji kouřit? Děkuji mnohokrát
Jestli něco "urychlí rakovinu" či podobně, tak je to cigaretový kouř. Každá cigareta poškozuje a je šokem pro tělo.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zhruba před 3 měsíci jsem měla svou první cigaretu a asi po dálších dvou týdnech už 2. od té doby ale nekouřím ale mám trochu problémy z dechem tak se chci zeptat po jaké době se s plic vytratí úplně dehet po 2 cigaretách ?a je to vůbec možné ?děkuji
Pokud chápu správně, že jste vykouřila za život dvě cigarety, stále se můžete počítat mezi nekuřáky. Pokud jde o dehet, ten v plicích v podstatě zůstává, ostatní látky zmizí celkem rychle - během hodin či dnů. Podobné dotazy byly zodpovězeny podrobněji dříve - podívejte se na archiv.
Dobrý den, narazil jsem na dvě protichůdné informace o očištění plic po ukončení kouření. Podle jedné se zhruba 15 let po skončení plíce dostanou přibližně do stavu před započetím. Druhá ale říká, že např. dehtu v plicích se nelze zbavit. Můžete mi objasnit, jak je to doopravdy? Děkuji za odpověď.
Některé látky oparvu v plicích zůstanou navždy, například dehty, jiné zmizí rychle, například oxid uhelnatý. Již po několika hodinách a dnech se obnovuje činnost řasinek atd - podívejte se na předchozí odpovědi, již taková otázka několikrát padla. Pokd jde o 15 let: mohla to být informace nikoli o čuštění plic, ale spíše o míře rizika pro některá onemocnění (riziko kuřáka v porovnání s nekuřákem).