Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

Poradna lékaře

 

Poradna lékaře byla uzavřena. Můžete zkusit vyhledat váš problém, nebo položit nový dotaz v poradně uLékaře.cz.


 Hledat  

Nalezeno 364 záznamů z celkového počtu 364, zobrazeny 316. - 320.

 61  62  63  [ 64 ]  65  66  67  68  69  70  71 
Dobrý den, chci se zeptat na následující otázku. Kouřím cca 10 let, je mi 26 a přestal jsem před 14 dny s kouřením, od té doby se potýkám s kašlem.. je to spíše občasné nutkání. Má to nějakou spojitost, případně jak dlouho to může trvat? Hledal jsem na internetu příznaky při abstinenci, ale nic jsem nenašel...díky
Kašel může mít mnoho příčin, ale s tím, že jste přestal kouřit, rozhodně může souviset. V dýchacích cestách (plicích) máme řasinkový epitel. Řasinky kmitají ven určitou rychlostí a vynášejí hlen a nečistoty ven z plic, tak se plíce čistí. Když ráno poprvé potáhnete z cigarety, řasinky se asi na minutu zrychlí, ale pak asi na hodinu zcela ochrnou. Pokud tedy kouříte celý den, hlen a nečistota tak zůstávají v plicích, protože činnost řasinek je vyřazena. Hodinu od poslední cigarety se vzpamatují (pokud nejsou kouřením zničené) a celou noc kmitají a vynášejí hlen a nečistotu ven z plic. Ráno je vše připraveno k odkašlání, kuřák si zapálí první cigaretu, tím se řasinky asi na minutu zrychlí a on si krásně odkašle. Celý den pak kašel nemá, protože řasinky jsou opět mimo provoz..... Tak se to stále opakuje. Když přestanete kouřit, činnost řasinek se pomalu obnovuje (u někoho ale mohou zůstat zničené navždy) a tak celý den pokašláváte, protože hlen a nečistota se vynášejí ven celý den. Během několika týdnů by se vše měli upravit. Váš kašel tedy může být známkou obnovování činnosti řasinek v dýchacích cestách.
Dobrý den. Je mi 48 let, snažím se žít zdravě, jsem dlouholetým dárcem krve, nemám zájem vystavovat se na pracovišti účinkům pasivního kouření. Požádala jsem o vyhlášení nekuřáckého pracoviště, situace se vleče, 1 kolega pokuřuje vesele dál a já mám strach, že kvůli svému požadavku budu přeřazena na jiné pracoviště. JAK SE BRÁNIT PROTI LIDSKÉ BEZOHLEDNOSTI ?
Na to není jednoduchá odpověď. Většinou nejlépe funguje koupit kolegovi dobrou láhev a vysvětlit mu, že Vám jeho kouření vadí. To se ovšem vždy nezdaří a patrně to už máte za sebou. Jediným zákonným podkladem by mohl být Zákoník práce, který dříve požadoval právo na nekuřácké pracoviště, ale nyní to tam je jen vágně formulováno. Každopádně byste mohla argumentovat ochranou před kancerogenním prostředím (požadavek bezpečného pracovního prostředí v Zákoníku práce je a ochrana před škodlivinymi také) - tabákový kouř byl zařazen do kategorie lidských kancerogenů v roce 2004 Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) při WHO (Světové zdravotnické organizaci). Ostatně vliv pasivního kouení na zdraví je prokázaný, poprvé v roce 1981 (Hirayama - rakovina plic u nekouřících patrnerů kuřáků). Přeji Vám úspěch a dejte vědět, jak jste dopadla.
Paní doktorko, přestala jsem kouřit 25.ledna letošního roku po 35-leté kariéře dost silného kuřáka. Pomáhaly mi pastilky Niquitin 4mg a můj problém je, že se jich nedokážu zbavit. Bohužel se mi nedaří omezit ani jejich počet pod 6 ks denně. Jakmile mám nějaký stres, pastilka mě uklidní. Co byste mi poradila? Mám obavy, že se s pastilkami nedokážu rozloučit.
Tím se vůbec netrapte. Můžete je klidně užívat rok nebo déle, na nikotinu nám vadí hlavně to, že je tou drogou, která kuřáka nutí kouřit. Zdraví poškozují zcela jiné látky v tabákovém kouři - je jich tam kolem 4000. Pastilky užívejte jednoduše tak dlouho, dokud budete mít pocit, že Vám pomáhají. Hlavně gratuluji k tomu, že jste se nevrátila k cigaretě.
Dobrý den.Už asi měsíc nekouřím.Chci se zeptat jak je to s přibíráním?
Prosím, podívejte se na předchozí odpovědi, je to tam rozebráno.
Po kolika cigaretách jsi závislá?
Na to není jedna odpověď - je to různé podle toho, jaký typ receptorů (= míst, kam se v mozku váže nikotin), máme. To znamená, že někdo se může stát závislým po jedné cigaretě, jinému to trvá měsíce, rok nebo dva a někdo (jen asi 10 % kuřáků) se nestane na nikotinu závislým nikdy a celý život kouří jen příležitostně.
 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba