Paní doktorko, pracuji jako výchovná poradkyně na střední škole a ráda bych pro své žáky uspořádala cyklus přednášek a třeba i seminářů v rámci snahy o odvykání kouření(protože o prevenci už nejde - žáci jsou ve velké míře kuřáci, já sama jsem ve své třídě měla z 20 žáků 16 kuřáků...), mohla byste mi doporučit, případně zaslat kontakt na organizace a společnosti, které se podobnými přednáškami zabývají? Moc děkuji.
Máte pravdu, o prevenci už opravdu nejde - Vaši studenti potřebují léčbu a samozřejmě nejdřív motivaci k ní. Mají zatím alespoň tu výhodu, že se o jejich kouření zajímate a snažíte s s tím něco udělat, i když, upřímně řečeno, v tomto věku léčba není jednoduchá, především právě pro malou motivaci. Naše centrum se léčbou adolescentů zabývá, tedy se Vám ozvu přímo.
Vážená paní doktorko.Jsem silná kuřačka, a kouřím 40 let. Ráda bych s kouřením přestala, ale mám samozřejmě strach, že hodně přiberu, protože o sobě vím, že když se blíží doba, kdy nebudu moci kouřit, tak se předzásobuji jídlem, jde třeba o jízdu ve vlaku.přestala jsem sice kouřit doma, čímž jsem snížila denní dávku o asi 20 cigaret, nekouřím v autě, a to už dva roky, a na tyto dvě skutečnosti jsem hrdá, ale pořád kouřím 20 cigaret denně. Chtěla bych přestat úplně, ale jsem srab, a už při pomyšlení, že nebudou cigára mě jímá hrůza.Kolikrát si říkám, chtěla bych, ale vážím 83 kg, a pak stoprocentně přiberu, a budu jak bečka.A tak hledám výmluvy, jestli zachránit plíce, nebo klouby?A ještě z jednoho mám strach, na svůj věk, je mi 58, jsem zdravá, a mám strach, aby se po vyloučení dlouhodobého nikotinu, něco nezvrtlo!Prosím o radu, jak na to. Děkuji
zvyšování hmotnosti není neoprávněná obava, ale na druhou stranu by Vám to v odvykání rozhodně bránit nemělo. Jednak bývá přírůstek cca kolem 3-4 kg za první rok (dále s kouřením zvyšování hmotnosti nesouvisí, přibíráme s věkem) a hlavně - přibrat vůbec nemusíte, když se na to připravíte. V předchotích odpovědích je to probráno, tedy nalistujte některou z nich. Jen stručně, kromě nahrazování cigaret jídlem je to i vliv nikotinu na metabolismus (nikotin podporuje peristalitiku střev a zvyšuje spalování energie) - ale nikotin můžete užívat ve fromě léků, tedy tento vliv bez cigaret postrádat nemusíte. Samozřejmostí je racionální dieta (zelenina, neslazené tekutiny), sport. Metabolismus se za několik měsíců adaptuje.
Dobrý den, vážená paní doktorko, téměř rok mám čím dál tím větší potíže s náhodným pasivním kouřením a vnímáním zápachu z cigaret vůbec. Nejprve jsem si myslela, že se jedná o mou podvědomou reakci na etický problém kouření, ale jak jde čas, začínám o tomto vysvětlení vážně pochybovat.
Celý život jsem byla nekuřačka, ale můj otec byl dlouhá léta kuřákem, který kouřil i ve chvíli, kdy mě měl, jako malou, na klíně. Dlouhou dobu jsem byla ke kuřákům tolerantní a nijak moc jsem neřešila, pokud v mé přítomnosti kouřili (pasivní kouření mi vadilo pouze v době nachlazení). Velká změna však nastala, když jsem otěhotněla, a to nejvíce v době, kdy jsem začala mít velmi citlivý čich a začaly mi vadit různé zápachy, které mi způsobovaly až nevolnosti od žaludku. Dnes mám necelých pět měsíců po porodu a situace ohledně vnímání kouře z cigaret se u mne nezlepšila, ale naopak, mám s tím čím dále tím větší problémy. Už několikráte jsem se ujistila, že i v případě, kdy nevidím ve své blízkosti nikoho fyzicky kouřit, tak kouř velmi dobře cítím a až po chvíli zjistím jeho "nenápadný" zdroj - nemám vůbec problém ucítit kuřáka i na větší vzdálenost. Problémem je, že mi tento pach nedělá vůbec dobře. Dokonce se mi stalo, že se mi v obchodě udělalo náhle špatně od žaludku (až na omdlení) a až pak jsem si uvědomila, že vedle mne stojí muž, ze kterého byl silně cítit tabák. Známí mě přesvědčují, že se mi dělá špatně, protože jsem proti kuřákům zaujatá a když bych kuřáka neviděla přímo kouřit cigaretu, tak se mi vůbec zle dělat nebude. Já však - jak už jsem uvedla, dokáži ucítit kouř z cigarety, kterou nevidím, a to na dost velkou vzdálenost a podle uvedené zkušenosti v obchodě nereaguji jen na vizuálně "zapálenou cigaretu".
Paní doktorko, zajímalo by mne proč mé tělo reaguje od těhotenství takto na, byť krátkodobé - několikasekundové, střetnutí s pachem z cigaret (stačí mi zápach ze zapálené cigarety kolem procházejícího kuřáka)? Která složka - látka z obsahu cigarety to může konkrétně způsobovat a jaký vliv na mé zdraví to může mít? Zajímalo by mne také, zda, když během krátkého časového intervalu, potkám větší množství kuřáků, od kterých se budu muset několikanásobně nadechnout zápachu z cigaret, to může mít nějaký vliv na moje zdraví (jaké podmínky musí splňovat pasivní kouření, aby bylo zdraví škodlivé ...nebo se to týká jakéhokoliv nadechnutí nikotinu)? Jak je to v případě malých dětí - batolaty počínaje?
Děkuji Vám za odpověď
Vysvětlení nemám, možná se u Vás onjevila alergie na některou složku tabákového kouře? To by bylo možné otestovat, pokud máte zájem, kontaktujte naše centrum 224 966 608.
Dobrý den,je možné k léku champix užívat léky na hubnutí jako jsou např.sibutramin nebo meridia?Děkuji
Tento lék nemá žádné lékové interakce, tedy s jinými léky nereaguje a v principu jej lze užívat s čímkoli. Je to ale lék vázaný na recept mimo jiné právě proto, že by jeho užívání měl doporučit lékař, který ví o všech lécích, které užíváte. Nejlépe tedy takové dotazy obecně vždy probrat s tím, kdo Vám lék předepsal.
Dobrý den,v lednu-před 5 měsíci jsem přestala kouřit.Kouřila jsem cca 7-10 cigaret.První 3 měsíce jsem s 2balíčky náplastí zvládla v pohodě.Poté ale občas hřeším,o víkendu vykouřím cca 5-10cigaret se známými-jindy mě to nenapadne.Můj problém spočívá v tom,že jsem přibrala už 6 kilo a stále kynu.Jsem z toho hodně špatná,přitom sladké nejím a celkovbě si myslím,že jím stejně málo jako vždy.Je to normální a co proti romu dělat?Měřím 168 a před tím jsem vážila 54kg,dnes to je 60kg.Děkuji za radu.
Podívejte se na oředchozí odpvědi týkající se zvyšování hmotnosti - je to možné, nikoli nutné. Obecně - přibíráme s věkem.Ale hlavně - jestli správně chápu, stále kouříte, i když ne pravidelně, tedy jste nepřestala.